Ön Söz

Afetler, çatışmalar ve diğer krizlerin etkilediği insan sayısı her geçen gün artarken yardım kurumları olarak bizler de bu krizlerin önlenmesi ve etkilerinin azaltılması amacıyla var gücümüzle çalışıyoruz. 

Türk Kızılay, insana yardım etmenin Âdemoğlunun doğuştan hakkı olan insan onurunu korumak olduğu bilinciyle hareket ederek her alanda sadece yardım değil iyileştirme ve şenlendirme çalışmaları da gerçekleştiriyor. Bu doğrultuda çalışmaların verimli ve etkili olması için de kurum olarak 2021-2030 Stratejik Planını faaliyete geçirdik.

2021-2030 Stratejik Planı çerçevesinde 2021’i “Gönüllülük Yılı” ilan ederek çalışmalarımızı bu konuda yoğunlaştırdık. Türk insanının mayasında yer edinen diğerkâmlığın, yardımseverliğin bilincinde “Sensiz Olmaz” çağrımızı yaptık. Türk Kızılay gönüllü sayısı 185 bini geçti ve artmaya da devam ediyor. 2021’de Kızılay 109 afete müdahale ederken gönüllülerimiz hep milletimizin yanındaydı. Bundan sonra da artan sayılarıyla beraber gönüllü etiketli kırmızı yeleklileri görmeye devam edeceğiz. 2022’yi ise yoksullar, kırılgan topluluklar, işsizler, yetimler ve korunmaya muhtaç insanların ihtiyaçlarına ve eksikliklerine odaklanmak için “Dayanışma Yılı” ilan ettik ve bu alanda hazırlıklarını yaptığımız çalışmalara başladık.

Doğa veya insan kaynaklı afetlerin ilk başta fark edilmeyen etkileri de oluyor. Psikoloji, ekonomi, sağlık hizmetleri, eğitim derken tüm alanlarda afet sonrasında iyileştirme çalışmaları devam ediyor. Artık sadece afetlere hazırlıklı olmak yeterli değil, afetlerden sonra kolay toparlanan sistemler kurmanın gerektiği açıkça biliniyor. Bunun için de gereken çalışmaları yapmak için mimariden ekonomiye, sağlık hizmetlerinden eğitime, afete müdahaleden lojistiğe her konuda bilgi sahibi olan sistemi kurmanın ancak hep birlikte çalışarak gerçekleştirebileceğimiz de bir gerçektir. Afete müdahale ve afet sonrası iyileştirme çalışmalarında sahada gördüğümüz dernek, vakıf ve STK’larımızın personel ve gönüllülerine destek veren görünmeyen kahramanlarımızın büyük bir kısmını oluşturan akademisyen ve araştırmacılarımızın emeğini unutmamamız gerekiyor.

2021’de öncelikle Türkiye’de gerçekleştirilen insani yardım faaliyetlerine odaklanan ve elinizdeki bu esere katkı sağlayan tüm akademisyen ve araştırmacılarımıza teşekkürü borç biliriz. Kimi bir STK bünyesinde kimi bir dernek veya vakıfta kimi devlet görevinde çalışan tüm yazarlarımıza teşekkür ediyoruz, onların çağrımıza destek vermeleriyle oluşturulan “2021 yılında yürütülen insani çalışmaların özeti ve değerlendirmesi” hükmünde olan bu eserin tüm ilgililere faydalı olması dileğiyle.

Dr. Kerem Kınık
Türk Kızılay Genel Başkanı

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezleri kullanmaktayız.    Daha Fazla Bilgi