2020’de İletişim ve Toplum İlişkileri

Ekrem Şahin
Türk Kızılay Genel Müdür Yardımcısı

Türk Kızılay 2030 hedeflerini toplum temelli stratejik projeler üzerine inşa ediyor. Bu sebeple Kızılay için en önemli paydaş; tüm halkımız, her bir vatandaşımızdır. Bu anlayışla her bir vatandaşımıza dokunma gayretinin her dem diri tutularak çalışıldığı bir yıl daha tamamlandı Kızılay’da. Ancak 2020 yılının her birimizin ileride çocuklarına veya torunlarına anlatırken zorlanacağı bir yıl olduğu gerçeği de hep beraber yaşandı.

Türk Kızılay’da 2020, genel anlamda pandemi, afet ve zorluklarla anılacak bir yıl olsa da aynı zamanda önemli başarılara imza atılan bir yıl oldu. Bütün bir Kızılay ailesi, bir taraftan insanımıza hizmetlerini ulaştırırken bir taraftan da gönüllük esası üzerine her bir vatandaşımızı yürütülen iyilik çabalarına dâhil etmenin gayreti içinde oldu. Bu çerçevede yıl boyunca Kızılay çalışmalarında, sahada, 125 binden fazla gönüllü aktif olarak rol aldı. Hayırsever yüce gönüllü insanlarımızın Kızılay çalışmalarına gönüllülük esasında verdiği bu katkılar nakdi olarak mesai saatleri üzerinden hesaplanacak olursa 20 milyon Türk lirasının üzerinde bir tutara ulaşılacaktır.

Kızılay faaliyetlerine daha fazla gönüllünün dâhil edilebilmesi ve gelen gönüllülük taleplerine yanıt verilebilmesi için 2020 yılı içerisinde 16 gençlik ve gönüllülük merkezi kuruldu, işler hâle geçirildi. Diğer taraftan 153 yıldır her zaman Kızılay’ın yanında olan kadınlarımızın şefkat ellerini güçlendirmek, güçlerine güç katmak amacıyla Türk Kızılay kadın kolları teşkilatlanması gözden geçirildi, yeniden yapılandırıldı. Tüm bu çalışmalarıyla Kızılay, toplumun kılcallarına nüfuz etmeyi, gönüllülük esasıyla toplumsal dayanıklılığı artırmayı hedeflemektedir. Bu anlamda yılın en önemli haberi, yeni nesil gönüllülük platformu olan gonulluol.org platformunun hayata geçirilmesi oldu. Bu platform sayesinde Kızılay gönüllüsü olmak ve gönüllü görevlere atanmak sadece bir tıklama ile mümkün oluyor. Önümüzdeki süreçte Kızılay’ın hedefi, 2 milyon gönüllüsünü ihtiyaç sahipleri için seferber edecek güç ve kabiliyeti kazanmak olacak. Bu sebeple 2021 yılı Kızılay kurum tarihine ve ülkemizin tarihine “Kızılay Gönüllülük Yılı” olarak geçecek.

Kızılay, bağış gelirini düzenli olarak artırmaktadır. Geçmiş yıllarda olduğu gibi bu yıl da bu gelenek bozulmadı. Bu çerçevede 2020 yılında Kızılay’ın gerek bireysel bağışçılarından gerekse Kızılay dostu kurum ve kuruluşlardan kabul ettiği bağışların toplamı tarihinde ilk kez 1 milyar TL sınırını aştı. 2020 boyunca yaşanan afetlerin hemen ardından, toplumsal yardımlaşma ve dayanışma ruhu Türk Kızılay’ın tüm hücrelerinde hissedildi; afetlerin açtığı yaraları sarmak ve insan ıstırabını dindirmek üzere yıl boyunca yapılan 12 yardım kampanyasıyla milyonlarca insanımıza ulaşıldı.

Geride bıraktığımız yılın ilk günlerinden itibaren Türk Kızılay tarafından pandemi ve COVID-19 tehlikesi hakkında farkındalık çalışmaları yürütüldü, bilgilendirici web siteleri kuruldu. Pandemiyle birlikte oluşan atmosferde dijital araçların daha yaygın kullanılmaya başlanmasından istifadeyle Türk Kızılay’ın dijital mecralarından 53 canlı yayınla 60 milyon izleyiciye ulaşıldı. 

Her gün Kızılay web sitesine uğrayan 18 binden fazla ziyaretçi, yıl sonunda Kızılay’ın internetten adlığı ziyaretçi sayısını 7 milyona taşıdı.

Yıl içerisinde Kızılay çağrı merkezine gelen çağrıların sayısı geçtiğimiz yıla göre yüzde 51 oranında artış göstererek 1.228.355 kişiye ulaştı. Arayanların önemli bir çoğunluğu Kızılay’a bağış yapmak veya Kızılay’dan yardım talebinde bulunmak amacıyla çağrı merkezine ulaşıyor. Tüm bu rakamlar 2020’de milletimiz ile milletin kurumu Kızılay’ın iletişim bağının ne kadar güçlü olduğunu anlamak adına önemli ipuçları veriyor.

Gerek yurt içinde gerekse yurt dışında Türk Kızılay’ın faaliyetleri gazetelerde yüzde 95, televizyonda yüzde 93 oranında olumlu mahiyetle yer buldu. Bu görünürlükler Kızılay’a teveccühün de artmasına vesile oldu. Artan bu teveccühü gerek yurt içinde gerekse yurt dışında daha da büyütmek için Kızılay’ın uluslararası faaliyetlerinin iletişimine daha bir önem verildi.

Ülkemizde sivil inisiyatifin öncü kuruluşu olan Türk Kızılay, köklü yapısı ve tarihî birikimiyle ulusal ve uluslararası insani yardımlar, halk sağlığı, afet yönetimi, göç hizmetleri gibi alanlarda önemli atılımlara imza atıyor. Ulaştığı insanlara iyilik mesajını en doğru ve güçlü bir şekilde iletmek için çalışmakta olan Kızılay, insanlığın gücünden gelen iyilik mesajının gönüllerde mayalanması için var gücüyle çalışmaya devam ediyor.

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezleri kullanmaktayız.    Daha Fazla Bilgi