İyilikleri Dünyaya Yaymak

Mehmet Cengiz
Deniz Feneri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı

26 yıldır iyilik hareketini sürdüren Deniz Feneri Derneğinin en önemli faaliyeti arasında “İyilik Okulu” projesi yer almaktadır. 2014’ten beri Millî Eğitim Bakanlığı ile protokol çerçevesinde yürütülen “İyilik Okulu” projesine 2020 ve 2021’de koronavirüs salgını sebebiyle ara verilmişti. 2022-2023 eğitim öğretim döneminin ilk günlerinden itibaren “İyilik Okulu” ekipleri okullara gidip öğrencilerle yüz yüze görüşmeler yaparak konferanslar vermiştir.

“İyilik Okulu” projesi; gençlere iyiliği sevdirmeyi, onların bu projenin paydaşı olmalarını hedeflemektedir. Proje vesilesiyle Afrika’da suyu olmayan yüzlerce köyde su kuyusu açılmış, ışığa hasret binlerce insanın katarakt ameliyatları yaptırılarak ışığa kavuşmaları sağlanmıştır. On binlerce öğrencimiz benzer projelere destek vermek suretiyle ömürleri boyunca unutamayacakları iyilik hikâyeleri biriktirmiştir. Proje vesilesiyle yüreğine dokunulan yüz binlerce öğrencimiz iyilik yapmanın ve bir insanı sevindirmenin huzurunu yüreklerinde hissetmiştir.

“İyilik Okulu” projesinin bir ayağı da “Okullar İyilikte Yarışıyor” sloganıyla duyurulan “Uygulamalı İyilik Projesi Yarışması”dır. Bu yarışmada öğrencilerimiz, beş yıldan beri hazırladıkları birbirinden ilginç ve etkileyici iyilik projeleriyle yarışmış, öğrencilerden bir kısmı ise dereceye girerek ödüle layık görülmüştür.

Dünya İyilik Günü’nde İdlib’te Okul Açılışı

Dünyanın her yerinde en temel konu elbette eğitimdir. Zira eğitimle insanlar gelişmekte, toplumlar ayağa kalkmaktadır. Suriye’deki iç savaşın eğitim hayatında açtığı yaralar da iyileştirilmeye çalışılmaktadır. Şüphesiz savaştan en çok etkilenen her zaman çocuklar olmuştur. UNICEF tarafından verilen bilgilere göre Suriye’deki iç savaştan etkilenen çocuk sayısı on binlerle ifade edilmektedir. Bu yıkıcı ve yakıcı durumu düzeltmek için kolları sıvayan Deniz Feneri Derneği, Suriye’nin Kemmune bölgesinde briket evlerin bulunduğu alan içinde “İyilik Okulu” inşa etmiştir. “İyilik Okulu”nun açılışı 13 Kasım 2022 Dünya İyilik Günü’nde gerçekleştirilmiştir.

Herkesin elini taşın altına koymasıyla bugüne ulaşan “İyilik Okulu”nun arazisi AFAD tarafından tahsis edilirken okulun inşa maliyetini Jigsaw kuruluşu üstlendi. Okulun masa, sandalye gibi iç malzemeleri Özgür Ümmet Derneği tarafından karşılandı. Okulun işletmesi ise Önder Eğitim ve Yardımlaşma Derneği tarafından yürütülmektedir.

Deniz Feneri Derneğinin inşa ettiği okul bölgenin en önemli ihtiyaçlarından birisini giderdi. Açılış sonrasında öğrencilere okul kıyafeti, çanta, defter, kalem, silgi ve suluktan oluşan kırtasiye seti hediye edildi. 18 sınıftan oluşan okulda, 1.280 öğrenci yarım kalmış eğitim hayatlarına devam etmektedir. Ayrıca öğrencilerden geriye kalan zamanlarda bölgedeki yetişkinler de bu okulda eğitim görme fırsatı elde etmektedir. 

İyilik Okulu Öğrencileri Tayland Patani’de İlkokul Açtı

2016-2017 eğitim öğretim yılının ilk haftalarında Antalya’da başlayan “İyilik Okulu” çalışmaları sayesinde Tayland Patani’de 15 Temmuz Şehitleri İlkokulu inşa edildi. Temelleri 2018’de atılan okulun inşaatı 2020’de tamamlandı. Salgın sebebiyle okulun ertelenen açılışı Dünya Çocuk Hakları Günü olan 20 Kasım 2022’de gerçekleştirildi. Tayland Patani’deki 15 Temmuz Şehitler İlkokulu, 450 öğrenci kapasiteli olup 10 sınıfa ve iki laboratuvara sahiptir.

Deniz Feneri AFAD’tan İki Alanda Akredite Belgesi Aldı

Ülkemizde afetler konusunda bir milat olan 17 Ağustos 1999 Depremi’nin 23. yıl dönümünde AFAD Akreditasyon Sistemi ve AFAD Gönüllülük Sistemi Sertifika Töreni yapıldı. Akredite edilen 24 kurum ve kuruluştan 643 üyeye ve sahada görev alacak 500 AFAD destek gönüllüsüne İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından sertifikaları takdim edildi.

Afet bölgelerinde hem beslenme hem de lojistik ve yardım ayağındaki titizliğiyle bilinen Deniz Feneri Derneği iki alanda AFAD’tan akredite kuruluş tescil belgesi aldı. Derneğimiz hem ayni bağış, depo yönetimi ve dağıtımı alanında hem de beslenme alanında akredite edildi.

Öte yandan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı ile Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) tarafından 01.11.2022’de ortaklaşa düzenlenen Afet İletişim Çalıştayı’nda konuştu. Soylu, konuşmasında Deniz Feneri’nin lojistik tecrübesine dikkat çekti ve şunları söyledi:

“…Bir depoya gelen malın nasıl istifleneceğini, nasıl dağıtılacağını ben Elazığ’da gördüm. Bu işte Türkiye’de en önemli, profesyonel çalışan, işini çok iyi yapan, hakikaten bu konuda bize de öğretilerde bulunan bir kuruluştur Deniz Feneri Derneği. Muhteşem… Üniversitelerde ders verebilecek nitelikte bu işleri yapabilme kabiliyetine sahipler.”

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezleri kullanmaktayız.    Daha Fazla Bilgi